ARTICLES
 • Mar
  18

  Wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku

  Posted in Turystyka, Wakacje
  Mieszczuchy bardzo cenią sobie odpoczynek na wsi. Nie tylko w trakcie urlopu spędzają w taki sposób wolne godziny. W każdy długi wolny weekend i przerwy świąteczne wyrywają się z domu, wskakują w samochód lub autobus, i szukają cienia lasu, śpiewu ptaków, chłodnej wody, jednym zdaniem – ukojenia w przyrodzie.

  Tatry
  Autor: Pawel Pacholec
  Źródło: http://www.flickr.com

  Nic tak nie uspokaja jak odgłos górskiego potoku. Nie dziwi więc fakt, iż górska agroturystyka jest aż tak bardzo rozpowszechniona. Chodząc po górach można poprawić swą formę fizyczną, jednocześnie podziwiając budzące podziw pejzaże. Szlaki mamy dostosowane poziomem trudności do kondycji i sił piechurów. Starczy złapać mapę, spakować plecak podróżny, wskoczyć w odpowiednie buty i wyruszyć na górskie ścieżki powinniśmy sprawdzić także piękne trasy rowerowe góry izerskie. Góry zachwycają w każdej porze roku. W lecie możemy szukać w nich ochłody, upajać się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskiego smogu. W drodze zebrać jeżyny, borówki czy grzyby, których pełne są lasy nasze. Zimą szaleć na nartach czy desce. Najwspanialej jednak góry prezentują się na jesień. Przyciągają wzrok wszystkimi możliwymi barwami, a liście głośno szeleszczą pod butami wędrowców. Podejrzewam, że nie ma bardziej nieziemskiego widoku niż gdy rankiem mgła podnosi się, i odkrywa przed nami powoli te wszystkie wspaniałości, niby kurtyna w teatrze.


  Górska agroturystyka to nie tylko Zakopane i Tatry czy Szczyrk, często gęsto uczęszczane. To także mniej nam znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry [uprząż wspinaczkowa] w Sudetach na terenie Czech i Polski, gdzie 4 listopada 2009 roku powołano tak zwany Izerski Park Ciemnego Nieba, jako pierwszy tego rodzaju park zarówno w Polsce jak i w Czechach.

  Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto jest szerzej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tu (https://activtour.pl/chce-zobaczyc/pelagiczne/).

  Celem takich parków jest ochrona nocnego nieba od nadmiaru świateł, po to by móc oglądać ciała niebieskie (tym samym również ochrona środowiska. Jak wiemy, w dzisiejszych czasach ciemne niebo nocą nie jest wcale oczywistością w miastach i wokół nich.
  Agroturystyka w górach Izerskich to również świetna idea dla turystów pragnących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, ale też rowerową czy konną, i rzecz jasna narciarstwo. Wieczorami zaś możemy spędzać czas przy ognisku, piec duszonki i balować nawet do białego rana, zimą natomiast urządzać kuligi. Gama ofert agroturystyka góry izerskie jest bez wątpienia szeroka.

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.