ARTICLES
 • cze
  22

  Hipoterapia i jej zalety

  Posted in Turystyka, Wakacje
  We współczesnych czasach coraz większe uznanie zdobywa hipoterapia. Co to takiego i z jakich względów jest stosowana?

  dzieci na koniach
  Zacznijmy od tego, iż jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno przynosi świetne efekty w wielu przypadłościach, zarówno u maluchów, jak i u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ jednocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Rezultaty, jakie osiągają pacjenci, nieraz mogą pozytywnie zdziwić. Jakie zatem wiążą się z nią zalety?

  Nade wszystko – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Pacjent jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak w czasie normalnego poruszania się. Przez to jazda jest znaczącym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi lub nauczenia go chodzenia od samego początku.

  Podobnie interesujący tekst przeczytasz po przejściu na stronę www – zobaczysz, że jest bardzo atrakcyjny, więc zobacz go.

  Po drugie, terapia z koniem zmniejsza napięcie mięśni oraz eliminuje nieodpowiednie odruchy postawy. Do tego zapobiega przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – chory, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez kłopotu pokona takie granice jak nierówności terenu lub piasek. Poza polepszeniem zdolności ruchowych ważne jest także stymulowanie innych zmysłów np. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy oraz odgłosy.

  Agroturystyka na Kaszubach

  Autor: www.nakaszubach.pl
  Źródło: www.nakaszubach.pl

  Oprócz tego koń (poznaj proponowane sprzedaż koni sportowych nadwigrami) uspokaja, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, m.in. odporność organizmu lub funkcjonowanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia z końmi) może być skutecznie wykorzystywana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dość obszerna.

  Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest uczulenie na sierść czy zapach konia, rany, które dotychczas się nie zagoiły, ostre infekcje, niepowstrzymany lęk, znaczna temperatura bądź znaczne pogorszenie i problemy ze wzrokiem. Każdy pacjent powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, by przyniosła najlepsze wyniki.

  Zainteresowani hipoterapią powinni sprawdzić oferty, jakie dają obozy konne (kolonia konna). Warto bliżej zainteresować się tym zagadnieniem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia chorego.

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.