ARTICLES
 • Lis
  10

  Pochłanianie książek, kontra różne inne pomysły spędzania swojego wolnego czasu

  Posted in Turystyka, Wakacje
  Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Obecnie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowoczesnych technologii, zazwyczaj urządzeń komputerowych i sieci WWW. Książki nadal jednak mają sporą grupę odbiorców. Można to zaobserwować przykładowo w oparciu o obserwacje jak dużo jest ludzi z książkami w autobusach, pociągach i innych pojazdach tego rodzaju. Czytanie to rozrywka w znaczeniu tradycyjnym, oprócz zwykłej czynności czytania wymaga od czytelnika również myślenia i uruchomienia fantazji. Tym różni się przykładowo od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje dużej refleksji. Oprócz tego poprzez czytanie książek poszerza się zasób słów, a czytelnik jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim jest książka. Z tego powodu ludziom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie literatury w tym języku, ponieważ przyswajają oni nowe zwroty. W szczególności polecane jest czytanie pozycji, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.

  Co czytać?

  dziewczyny podczas czytania
  Autor: CollegeDegrees360
  Źródło: http://www.flickr.com

  Na kwestię „co warto przeczytać?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybory lekturowe zależą bowiem od preferencji danego odbiorcy, a każda osoba ten gust ma odmienny. wybory powinno się więc przeprowadzać na zasadzie prób i błędów. Po znalezieniu ciekawej i dopasowanej do gustu książce można na przykład zacząć czytać inne książki tego samego autora. Później można natomiast zapoznać się z pozostałymi książkami w obrębie jednego rodzaju. Dzięki temu podnosi się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Repertuar czytelniczy na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc może trafić na coś dla siebie. Interesujące propozycje można odszukać tu –

  Czytelnictwo w Polsce

  Niestety w ostatnim czasie stwierdza się w Polsce gwałtowny spadek stopnia czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wnioskuje się, że tylko około jednej trzeciej obywateli Polski sięga po książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak również niezmienna grupa czytelników, którzy sięgają po książki często i regularnie i w całym roku sięgają po więcej niż 6. Na dzień dzisiejszy wiele osób przechodzi od czytania na papierze do ekranowego, a to także powinno wchodzić do rankingów czytelnictwa.

  Jeżeli sądzisz, że ten artykuł jest godny zainteresowania, to co stwierdzisz, kiedy przeczytasz więcej wiadomości z tego źródła?. Zwyczajnie kliknij tutaj oraz zobacz.

  Więcej czytają również dzieci, często ze względu na zadawane w szkole lektury obowiązkowe.

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.