ARTICLES
 • Lis
  06

  Jak to cudownie, kiedy można od czasu do czasu gdzieś wyjechać, na przykład, do uroczego uzdrowiska

  Posted in Turystyka, Wakacje
  Żeby radować się życiem, nie narzekać zbytnio na kondycję fizyczną, musimy co jakiś czas uciec od codziennych obowiązków. Prawdą jest, że większość z nas wakacje ma raz do roku, niemniej są przecież również weekendy, więc wtedy możemy gdzieś uciec i odpocząć, napełnić się wspaniałym uczuciem czasu wolnego.

  więcej
  Autor: Unique Hotels
  Źródło: http://www.flickr.com

  Taki wyjazd jednakowoż nie może być przypadkowy i bez sensu, korzystnie więc zaplanować go z wyprzedzeniem, a jednocześnie pojechać do naprawdę cudownego miejsca, jak przykładowo Polanica Zdrój. Polanica ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki widniają już w księgach sądowych miasta Kłodzka, natomiast już w szesnastym wieku rozpoznawalne stały się także źródła wód mineralnych. Możemy odnaleźć wypowiedź kłodzkiego kronikarza – Aeluriusa, podkreśla on zalety zdrowotne i smakowe polanickich źródeł. Sława była tak pokaźna, że wody te wożono do odległych miejscowości, czy to na zabawy, wesela czy inne uroczystości. Rok przełomowy, jaki miał wpływ na dzieje Polanicy przypada na 1828. Wtedy właścicielem miasta został Józef Gromis. To on rozpoczął

  Łóżko hotelowe
  Autor: Sean MacEntee
  Źródło: http://www.flickr.com

  zagospodarowanie źródeł.

  W owym okresie postawił małą pijalnię i drewniane łazienki. Od tego etapu zaczyna się prawdziwa historia Polanicy jako znanego uzdrowiska. Już wtedy było pięć źródeł wód mineralnych, najbardziej jednak były używane dwa z nich, ponieważ były najbardziej wydajne – „Źródło Józefa” i „Źródło Jerzego”. Następnie było jeszcze lepiej, ponieważ w roku 1873 łazienki zakupił Hoffman – wrocławski przemysłowiec. Zalecił przeprowadzenie analiz, które wykazały, że źródła polanickie dorównują, a czasem i przewyższają wody dusznickie. Nie pozostało to bez odzewu, gdyż już od 1875 roku wzrosła liczba kuracjuszy.

  W tamtych czasach kuracja trwała cztery do sześciu tygodni. W czasie jej trwania zalecane były kąpiele mineralne, stosowano również kurację pitną. Dzisiaj Polanica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, w której na stałe żyje 7,5 tysiąca osób. Jest położona na wysokości 380-410 m n.p.m. Otoczona jest przez Sudety, góry niezbyt wysokie, ale pięknej urody, tajemnicze i niekomercyjne. Uzdrowisko leży w cudownej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Takie położenie powoduje, że zimy są tu spokojne, a lata z dużą ilością słońca. Polanica oczekuje na Ciebie o każdej porze roku. Poszukaj w wyszukiwarce Hotel Polanica Zdrój (hotel polanica zdrój na i zarezerwuj miejscówkę. Zwłaszcza pamiętaj o tym w sezonie letnim, kiedy ruch turystyczny jest największy.
Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.