ARTICLES
 • Maj
  30

  Jakie procedury na nas czyhają podczas przekraczania granicy różnych krajów. Co zawiera definicja tego typu procedur?

  Posted in Turystyka, Wakacje
  Choć większość z nas od czasu do czasu słyszało to wyrażenie, jednak często nie do końca zdajemy sobie sprawę co ono znaczy oraz jakie procedury zawiera. W trakcie takiej kontroli sprawdza się dokumentację oraz posiadane przedmioty. Co ważne pobiera się cła oraz podatki. Jest to dopełnienie wszystkich reguł obowiązkowych przy przejmowaniu przedmiotów, ekwipunków lub ludzi przy przekraczaniu granicy celnej. O czym mowa? Rzecz jasna o odprawie celnej.

  Odprawa – kliknij hiperłącze – celna kojarzy się z kontrolą na terminalu lotniczym, co jest właściwie dobrą informacją. W punkcie odpraw pasażerowie są poddawani kontroli celnej. Sygnalizuje się wtedy przedmioty, za które możemy mieć oddany podatek VAT, jak i przedmioty, które musimy zgłosić służbie celnej oraz takie, są do oclenia.

  Czy szukasz na stronie porady prawne pabianice czegoś bardzo interesującego? Zachęcamy więc do kolejnego tekstu. Trzeba jedynie kliknąć w poniższy link.

  Kto nie musi płacić cła? Opłaty nie ponosi osoba mieszkająca na terenie Unii Europejskiej, jeżeli przemieszka się do innych krajów Uni. Nie dzieje się tak kiedy towary są transportowane dla handlu.

  lotnisko
  Autor: Dolapo Falola
  Źródło: http://www.flickr.com

  Podczas kontroli celnej wiemy jaka będzie wysokość cła. Taką kwotę dany przewoźnik będzie musiał uiścić. Spis papierów niezbędnych do przeprowadzenia odprawy możemy poszukać w sieci. Po wprowadzeniu frazy „pomoc z odprawą celną ITL-Omega” znajdziemy odpowiednie informacje, przez które odprawa minie bezproblemowo. Należy wiedzieć, że mamy kilka typów: ostateczna, czasowa oraz odroczona. Pierwsza ze wspomnianych mówi, iż przedmioty nie wrócą już przez granicę, kolejna – towary po jakimś czasie wracają, ostatnia – kiedy urząd celny oddaje rzeczy do kontroli innej instytucji.

  Niejednokrotnie zadajemy sobie takie pytanie, dlaczego właściwie uiszcza się cło. Otóż, dany kraj pobiera opłaty, bydajmy na to pozakrajowe produkty nie stanowiły zbyt dużej konkurencji dla towarów krajowych. Cło zapewnia dodatkowe środki finansowe danemu krajowi, a co za tym idzie posiada ono zwiększone dochody. Mimo iż odprawa celna może być żmudną i długotrwałą procedurą, w dzisiejszych czasach za pomocą wiadomości dostępnych w internecie, na pewno nie musi taka być. Powinno się więc przeczytać wszelkie dostępne informacje i przejść przez kontrolę bez niepotrzebnych problemów.
Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.