ARTICLES
 • Paź
  09

  Odpoczynek w wyjątkowym Ciechocinku

  Posted in Turystyka, Wakacje
  Ciechocinek jest miastem o charakterze zdrojowym. W tym mieście prawie nie ma fabryk, znajdują się w tam między innymi szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, sanatorium zapobiegawcze, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód , warzelnia soli. Część kuracyjna bogata jest w zieloność ogrodów, klombów i dywanów kwiatowych. Każdego roku przyjeżdża w to miejsce bardzo wielu kuracjuszy jak też urlopowiczów.

  SPA w Ciechocinku
  Autor: Łazienki II
  Źródło: http://lazienkiresort.com
  Fundamentem rozwoju są wody zdrowotne: borowe, chlorkowo-sodowe, które pochodzą z rozlicznych na owym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj schorzenia narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, serca. W tym celu stosuje się wiele zabiegów, między innymi kąpiele solankowe, zawijania borowinowe, gimnastykę jak również masaże. W północnej strefie uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku, w stylu krajobrazowym z rozmaitymi gatunkami drzew a także krzewów (także egzotycznymi), jego założycielem był Hipolit Cybulski.

  W zieleńcu rosną m.in. kłęk kanadyjski oraz miłorząb dwuklapowy. Ciechocinek ma również niepowtarzalny rezerwat florystyczny. W okolicach kurortu przez wzgląd na potrzebę chronienia jego szczególnego mikroklimatu utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej o powierzchni 36814 hektarów. Górujące nad Ciechocinkiem tężnie są nie tylko głównym przyrządem tego uzdrowiska, ale są zarazem szczególnym zabytkiem budownictwa technologicznego nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Zarazem są to najważniejsze zabytkowe tężnie w Europie. Podstawową rolą tężni jest stężanie solanki, która parokrotnie ściekając powoli poprzez tarninę odparowuje po czym osiąga stężenie ok. dwudziestu siedmiu procent.

  Również w trakcie tego procesu pod wpływem promieni słonecznych tlen z powietrza dookoła tężni zmienia się w ozon, powietrze takowe nasycone jest też kropelkami rozpylonej solanki. Jest to nadzwyczajny wytwór tężni o własnościach leczniczych. Spacer przy tężniach działa ogromnie korzystnie na oskrzela jak także zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi. Pierwotnie solanka była przelewana przez tężnie pompami uruchomianymi wiatrakami, zbudowanymi na szczytach każdej tężni. Ciechocinek proponuje wiele miejsc noclegowych (noclegi w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych).

  Nie wystarcza Ci ten zwięzły artykuł zamieszczony w tym serwisie? Nie martw się i sprawdź więcej tutaj, znajdziesz tam dodatkowe informacje.

  Miejsca te częstokroć dysponują salami konferencyjnymi.

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.