ARTICLES
 • lut
  17

  Wilno – miasto dla Polaków bardzo symboliczne

  Posted in Bez kategorii
  „LITwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.” Tak zaczyna się słynna i znana przez wszystkich Polaków Inwokacja w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Te słynne słowa pokazują, jak ważna Litwa (i Wilno oczywiście) była dla nas przez wieki.

  plaża w Krynicy Morskiej

  Autor: VnGrijl
  Źródło: http://www.flickr.com
  Wilno

  Autor: John Hope
  Źródło: http://www.flickr.com
  Wilno – miasto Mickiewicza
  Kosmetyczka

  Autor: Zenspa1
  Źródło: http://www.flickr.com
  Wielu naszych rodaków chętnie podróżuje do Wilna, aby odwiedzić miasto naszego wielkiego wieszcza. Poza tym Wilno zostało wybudowane polskimi rękoma, dlatego mamy chęć z rozrzewnieniem przyjrzeć się kawałkowi naszej dawnej i świetlanej przeszłości. Aż łezka może zakręcić się w oku i to nie tylko miłośnikom historii. Każdy Polak zacznie zwiedzanie miasta oczywiście od Ostrej Bramy, o której również mowa jest w Inwokacji. Miejsce tak niepozorne z zewnątrz, że aż łatwo je przeoczyć. A przecież trzeba wejść do środka i ukłonić się Świętej Panience, która widnieje na cudownym obrazie ostrobramskim. Można tu usiąść w ciszy i pokontemplować z ciekawością pewną interesującą rzecz – mianowicie Matkę Boską Ostrobramską uważają za „swoją” Polacy, Litwini i Białorusini. Pisał o tym sam Mickiewicz. Po wyjściu z kaplicy możemy iść prosto na Ratusz, gdzie z przyjemnością zrobimy kilka zdjęć. Kamienice są wyremontowane i prezentują się naprawdę pięknie. Z ratusza możemy udać się na krótki Spacer pięknymi wileńskimi uliczkami wprost do Muzeum Adama Mickiewicza. Po drodze warto wstąpić na Uniwersytet, gdzie uczył się nasz wielki poeta. Studiowali tu także: Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski czy Czesław Miłosz. Warto zatem poSPAcerować po uroczych dziedzińcach kompleksu. Na koniec, gdy już dotrzemy do Muzeum Mickiewicza, to możemy zobaczyć, jak pracował mistrz. W pokojach muzeum odbywają się różne odczyty wierszy i spotkania kółek poetyckich. Powinniśmy też wstąpić do Bazyliki św. Stanisława i Władysława, która jest najważniejszym kościołem na Litwie.
  Wilno – pamiatki i jedzenie
  Gdy zgłodniejemy, to warto wstąpić do jakiejś restauracji, która oferuje regionalne jedzenie.

  Jeżeli chcesz znaleźć materiały na prezentowany temat, to przejdź tutaj egipt last minute z niemiec i zobacz inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

  Zapewne będziemy zachwyceni, choć wegetarianie nie będą mieli tu łatwego życia. Większość litewskich tradycyjnych potraw operuje bowiem na tłuszczu.

  Bierze się to oczywiście z klimatu – długich i ciężkich zim, kiedy ludzie musieli stołować się tłustymi i gorącymi potrawami. Warto zatem zamówić i skosztować na przykład cepeliny czy bliny żmudzkie (bliny są dość podobne do polskich naleśników). Do piwa natomiast poprosić możemy o tradycyjne przekąski – smażony chleb z czosnkiem czy świńskie uszy.
Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.