ARTICLES
 • sty
  13

  Niejeden z nas pewnie pamięta ogromną powódź z 1997 roku, która nawiedziła południe Polski

  Posted in Bez kategorii
  Od tej strasznej powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Warto się przyjrzeć, jak obecnie nasze państwo zabezpiecza się na taką ewentualność.
  Na terytorium naszego państwa jest ogromna ilość rzek oraz jezior.

  Berlin

  Autor: Eli Duke
  Źródło: http://www.flickr.com
  spływ

  Autor: Events Bali Discovery
  Źródło: http://www.flickr.com
  Jest ich naprawdę dużo. Podczas wiosennych roztopów, kiedy z wyższych partii schodzi masa wody, to nawet niewielkie potoczki, które dopiero co wczoraj dało się przeskoczyć, teraz okazują się być wartkimi oraz dużymi rzekami. Kiedy woda występuje z brzegów, to jest to potężny żywioł. Wtedy nie można się przed nią schronić. Zalewa wszystko, a ludzie w mgnieniu oka tracą dorobek całego życia. Zatem będąc krajem narażonym na powodzie, trzeba im zapobiegać, jak tylko się da. Z tego powodu często spotykanym elementem naszego krajobrazu bywają już groble. Każdy z nas widział je choć raz w życiu, jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z elementów, które są związane z gospodarką wodną. To nasypana ziemia, która utrzymuje wodę w jeziorze lub korycie rzeki. Jest ona rzecz jasna wyższa aniżeli poziom wody.

  Czy ten artykuł Ci się spodobał? Jeżeli tak, to żeby uzyskać zbliżone dane na omawiany temat, spójrz na informacje (https://sunlightestate.com/pl/), one z pewnością również przykują Twoją uwagę.

  Jest w stanie zatem wytrzymać zwiększający się poziom rzek i jezior na początku wiosny lub po zintensyfikowanych opadach. Następnymi elementami owej gospodarki, które budowane są w celu zabezpieczenia terenu przed zalaniem, są przykładowo tamy i poldery zalewowe.

  Tama jest już przykładowo o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble. Stawia się je oczywiście w poprzek rzeki. Często wykorzystuje się je do wytwarzania prądu, co jest ekologicznym rozwiązaniem.
Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.