ARTICLES
 • Maj
  18

  Polecane atrakcje turystyczne Gdańska

  Posted in Na czym ćwiczyć?, Turystyka, Wakacje
  Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu urlopowiczów spędzających wczasy nad morzem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

  domek letniskowy nad morzem
  Autor: MrSco
  Na zwiedzanie miasta Gdańsk trzeba przeznaczyć choć parę dni.

  Ten tekst posiada niezwykle ciekawą treść, ale odszukaj serwis (https://www.entrevilles.pl/szkolenia-i-seminaria/), który ma analogiczne informacje. Także na pewno będą niesamowicie zajmujące.

  Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni poznać jego urok i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

  Swoją wędrówkę po mieście należy rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wyróżnić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Warto zaznaczyć, iż w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

  Niesamowicie piękna jest również ulica Mariacka, przy której znajdują się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo trzeba zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący najpotężniejszym kościołem ceglanym na świecie.

  Ciekawe informacje o tym obszarze tematycznym zdobędziesz w różnorodnych serwisach, lecz znacząca witryna (https://www.eccoholiday.com/p/grecja-korfu) jest jedynie jedna! Sprawdź nas!

  Wyposażenie świątyni jest niezwykle cenne, a wyjątkową uwagę trzeba zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

  Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. We współczesnych czasach w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując odpoczynek dwa tysiące czternaście.

  Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. Podczas Jarmarku niezliczeni handlarze wystawiają swoje wyroby, odbywają się niesłychanie interesujące imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

  Wyjątkowo ważnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej popularnych symboli polskiego oporu.

  Wśród sporej liczby gdańskich muzeów z pewnością warto odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób obrazuje wydarzenia powiązane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

  W trakcie zwiedzania Gdańska konieczna jest także wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, urokliwy Park Oliwski oraz wspaniale położone zoo.

  ***
  Kompletną ofertę na wczasy dwa tysiące czternaście w Łebie można wyszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
  – domki letniskowe Gdańsk
  – tanie noclegi Trójmiasto
  – tanie wczasy nad morzem 2015

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.