ARTICLES
 • wrz
  03

  Roztocze – bajkowe tereny na rodzinny urlop

  Posted in Na czym ćwiczyć?, Turystyka, Wakacje
  Roztocze to region położony na pograniczu Polski i Ukrainy i charakteryzujący się niebywale urozmaiconą rzeźbą terenu. Świetnie współgrają tutaj ze sobą niestrome wzniesienia, bajeczne parowy i jary, piękne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród pięknego pejzażu znakomicie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach różnych kultur.

  polecane domki letniskowe w Bieszczadach

  Autor: Jacek Becela
  Źródło: http://www.flickr.com
  Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: XVII-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z XVI w. oraz Arsenał.

  Najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary mieszczą się w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną w postaci Roztoczańskiego Parku Narodowego.

  Znajdziesz w tym miejscu naprawdę szczegółowe opracowanie (http://www.stajniaiskra.pl/art/1226/pierwsze-kroki-w-siodle.html) takiego tematu, więc trzeba je dokładnie przeczytać. Dowiesz się wtedy wiele wartościowych informacji.

  Zarodkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – słynnego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się też staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). W pobliżu Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one znaczącą ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu mniej więcej osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz sporo unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to też miejsce, gdzie swój dom odszukały koniki polskie – rasa powstała w wyniku skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Entuzjaści cudownych pejzaży muszą pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się fantastyczny krajobraz złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

  Niezwykle atrakcyjnym i ładnym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca dziś Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności interesujące w czerwcu, kiedy odbywają się w nim różnego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

  Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. iała tutaj miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia utworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

  Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu jak najbardziej zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety wciąż brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą szesnastowieczna cerkiew i XVII-wieczna renesansowa synagoga.

  Czy po przeanalizowaniu opisywanego zagadnienia masz pytania? Jeżeli tak, to wejdź tutaj i poznaj więcej informacji (https://www.hotelaqua.pl/restauracja/restauracja-aquarella) odnośnie prezentowanej problematyki.

  Warto nadmienić,że w okolicach miasteczka utworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw. „Piekiełku” występuje mnóstwo wspaniałych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega malowniczy szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można kompletnie poznać piękno okolicy.

  Sporą atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na terenie, którego mieści się dolina potoku Szum z cudnymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji trzeba wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Godny uwagi jest również Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Mnóstwo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

  Smakosze piwa powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście trzeba zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół św. Franciszka z osiemnastego wieku. Fani wypraw po Polsce z pewnością zaciekawią się propozycją wakacji w Bieszczadach – kliknij i czytaj.
Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.