ARTICLES
 • lis
  12

  Przyrodnicze (i nie jedynie) atrakcje Pienin należy zobaczyć?

  Posted in Na czym ćwiczyć?, Turystyka, Wakacje
  Pieniny to fantastyczny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, więc wziąć ten rejon pod uwagę decydując się na wczasy w górach!

  szczawnica pensjonaty

  Autor: adzica
  Źródło: www.sxc.hu
  Dolina Dunajca to jeden z najśliczniejszych zakątków w kraju. Malowniczo kręta rzeka wcięła się głęboko w skały tworząc przełom, którego widok zwala z nóg. Na odcinku 2,5 kilometra w linii prostej rzeka tworzy siedem zakrętów, osiągając dzięki temu dziewięć kilometrów długości. Ściany skalne wznoszą się ponad rzeką na wysokość od trzystu do 500 m..

  Największą atrakcją związaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od 1 kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad 165 lat. Tratwy wyruszają z przystani flisackiej w Kątach, ażeby odbyć 15-kilometrową wyprawę. Spływ trwa około 3 godzin, a powrót do przystani następuje autokarem bądź trasą widokową wiodącą po polskiej stronie Pienin. Interesującym elementem krajobrazu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało w skutek budowy zapory na Dunajcu. Wstępnie przedsięwzięcie budziło bardzo dużo kontrowersji, niemniej jednak z czasem jezioro łącznie z wspaniałą okolicą stało się jednym z najbardziej czarujących zakątków w tej części kraju.

  Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Prócz wspomnianego malowniczego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również pożyteczne rośliny i zwierzęta. Rosną tu m.in. endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku górują lasy bukowo – jodłowe, a odsłonięte skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Urzekającym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, używane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Dobrze się tu czują wszelkiego typu owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Kompletną ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków dominują głównie gryzonie i 17 gatunków nietoperzy.

  Jeśli fascynuje Cię takie zagadnienie, kliknij tutaj i zdobądź więcej info. Warto zbadać omawiany tutaj temat bardziej szczegółowo!

  Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

  Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Warto także wdrapać się na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak określany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoczki na Pieniny i leżącą trzysta metrów niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano także liczne tarasy ze niesamowitą panoramą na rzeczny kanion.

  W regionie nie brakuje również wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Powinno się też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują rzetelnie wyposażoną bazę zabiegową.

  Pośród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku.

  Czy opracowane na danej stronie (www.hotelaqua.pl/biznes/sale-konferencyjne) teksty przypadły Ci do gustu? Czujesz chęć na następne? Więc śpieszymy Ci powiedzieć, że już oczekują na Ciebie świeże wpisy.

  Uwagę przyciągają także zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niesamowicie cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Warto udać się również na słowacką część Pienin, gdzie wznosi się wspaniały, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

  ***Całkowitą propozycję na wczasy dwa tysiące piętnaście w Pieninach można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:- pieniny domki- tanie kwatery w górach- pokoje w górach- pokoje gościnne w górach

Copyright © 2012 EuroAtlas.pl. All rights reserved.